Užrašai

Užrašai, apie futbolo komandą Panevėžio „Statyba“, 1963 metai.


„Štai jie, respublikos ČEMPIONAI!“
(„Panevėžio Tiesa“ 1963 rugpjūčio 10 d.)

Komanda Statyba
(geresnės kokybės, spausti ant paveikslėlio)

Panevėžys gyvena džiaugsmo dienas — įškovota įspūdinga pergalė respublikos futbolo pirmenybėse.
Tūkstančiai miesto futbolo mėgėjų pirmą kartą savo namuose pamatė pereinamąją nugalėtojų taurę.
Išsipildė seni lūkesčiai, svajonės.
„Statybos“ futbolininkai šiemet kaip niekada sėkmingai kovojo respublikos pirmenybėse.
Iš 26 žaistų rungtynių — nė vieno pralaimėjimo, geriausias įvarčių santykis, 79—26, 47 taškai.
Sidabro ir bronzos medalių laimėtojai „Politechnika“ ir ,,Inkaras“ atsiliko 5 taškais.
Miesto futbolininkų laimėjimas — puiki dovana fizkultūrininko dienai.

Štai - jie, čempionai:
klūpo — (iš kairės) E. Pumputis, A. Lucinavičius, H. Purauskas, E. Kulainis, A. Kunčina;
stovi — komandos treneris V. Šilinskas, komandos kapitonas S. Madeikis, A. Abramavičius, P. Maskaliovas, R. Kazlauskas, A. Ridikas, K. Katelė, S. Šimonis, V. Bagdonavičius ir R. Jokūbaitis.1
MŪSŲ TAURĖ — „STATYBAI“
(„Panevėžio Tiesa“ 1963 spalio 13 d.)

futbolo komandos, finalininkai 1963
(geresnės kokybės, spausti ant paveikslėlio)

„Panevėžio tiesos“ taurės finalininkai.
Stovi nugalėtojai — „Statybos“ žaidėjai (iš kairės į dešinę):
komandos kapitonas S. Madeikis, vartininkas A. Abramavičius, P. Maskaliovas, R. Kazlauskas, A. Ridikas, R. Jokūbaitis, E. Pumputis, H. Purauskas, A. Kunčina, A. Lucinavičius ir E. Kulainis.
Klūpo antrą vietą užėmusios „Atmosferos“ žaidėjai (iš kairės į dešinę):
kapitonas J. Bikas, vartininkas V. Šimonis, V. Ramonis, A. Jakštonis, J. Stankevičius, K. Ramonis, V. Kosinskas, V. Valentinovas, R Mialajunas, J. Malčiauskas ir R. Kalvelis.
Reportažas iš taurės finalo dėl vietos stokos nukeliamas į sekantį laikraščio numerį.2
REPORTAŽAS IŠ „PANEVĖŽIO TIESOS“ FUTBOLO TAURĖS TURNYRO FINALO
KLEVAMS varį liejant...
(„Panevėžio Tiesa“ 1963 spalio 15 d.)

1963 reportažas iš futbolo finalo
(geresnės kokybės, spausti ant paveikslėlio)

JAU penktą kartą išbėga į stadiono veją geriausieji miesto futbolininkai išsikovoti Taurės, kuri nekantriai laukia naujojo šeimininko ant raudonu audeklu uždengto stalelio. Toji Taurė — tai tarsi atsisveikinimas su emocingu futbolo sezonu, tarsi generalinė ūgtelėjusio žaidėjų meistriškumo, naujo komandų atžalyno metinė apžiūra.

Neretai metalinį Taurės liemenį plakė šaltas lietus, gnaibė žvarbus vėjas, ir išsinešdavo ją iki akių purvais apsitaškę, laimingi nugalėtojai. Ką padarysi — ruduo...

Šiandien šviečia saulutė ir išdykėlis vėjelis pūkštaudamas plaiksto voratinklius. Tik krantinės uosialapiai klevai krūpčiodami meta savo gelsvus apdarus į Nevėžį... Lapų lietus... Kaip čia neprisiminti Jesenino: „Tyliai klevas lapų varį lieja...“!

O dabar nuo lyrinio nukrypimo grįšime į stadioną. Finaliniam „Panevėžio tiesos“ taurės susitikimui ruošiasi „Statybos“ ir „Atmosferos“ futbolininkai. Faktiškai tai miesto rinktinės — pirmoji ir antroji. Abi ekipos žada startuoti beveik geriausių sudėčių: mat, jos dar nė karto nebuvo susitikusios. Tai kelia didelį visų susidomėjimą. Gaila tik, kad „Atmosferos“ komandoje nebus abiejų saugų — N. Svicino ir E. Juškevičiaus: jie išvykę į komandiruotę.

„Statyboje“ vietoj S. Šimonio gynėjo pozicijoj žais A. Kunčina. Šiaip — įprasta, „čempioniška“ sudėtis.

Teisėjauti rungtynėms ruošiasi arbitrų brigada: aikštės teisėjas E. Dūda, šoniniai — V. Liukpetris ir M. Bartusevičius. Arbitrai prityrę, todėl žaidimas, matyt, bus tvarkingas, gero lygio.

Pagaliau pasigirsta pratisas švilpukas, nuaidi tradicinis maršas. Kol komandų kapitonai su teisėju „meta pinigą“ ir renkasi aikštės puses, trumpai susipažinkime su abiejų ekipų keliais į Finalą. Jie nevienodi. Statybininkams, pabūgus stoti į kovą „Jaunystės“ vienuolikei, teko įveikti tik „Draugystės“ (vietinio "ūkio valdyba) pasipriešinimą, ir tai buvo padaryta rezultatu 4:0. O „Atmosierai“ prisiėjo „Sulankstyti“ „Metalą“ (3:0) ir palaužti sparnus „Arui“ (6:3). Tik tada autokompresoriečiai, sėkmingai kovojantys miestų grupėje dėl teises žaisti LTSR „A“ klasės antrajame pogrupyje, gavo teisę patikrinti „Statybos“ atsparumą.

Kol mes čia užsišnekėjome, aikštėje jau prasidėjo žaidimas. Štai kamuolys pas „Atmosieros“ puolėjus, bet jie suspėja pasikeisti tik keliomis pasuotėmis. Į priekį jau veržiasi statybininkai...

2-ji žaidimo minutė. Į baudos aikštelę, lydimas „Atmosferos“ gynėjų R. Kalvelio ir J. Malčiausko, įsiveržia R. Kazlauskas. Kas bus toliau? Kalvelis „piauna“ kamuolį, šis atsimuša į Malčiausko kulnį ir skrieja į tinklą. Kazlauskui beliko tik prižiūrėti, kad viskas būtų tvarkingai atlikta... Apmaudus įvartis!

5-ji minutė. Vėl prieš „Atmosferos“ vartus Kazlauskas, smūgiuoja, bet vartininkui į rankas. Nepasisekus reidui, Romualdas tuoj pat atkovoja kamuolį, perduoda patogiai išėjusiam A. Lucinavičiui, o šis — į vartų kamputį. 2:0. Tai įvyko septintoje minutėje.

Po to mėgina „įšauti“ E. Pumputis. „Atmosieros“ vartininkas V. Šimonis šypsodamasis gaudo ir grąžina kamuolį į žaidimą...

Statybininkai žaidžia ramiai, techniškai, trumpais perdavimais. Tuo pačiu „stilium“ žūt-būt stengiasi atsakyti ir autokompresoriečiai. Bet, vyrai, yra juk senoviška patarlė: „Kas galima Jupiteriui, tai nereiškia kad galima jaučiui...“

Štai kaip nesunkiai atspėja V. Valentinovo sumanymą S. Madeikis: perima V. Stankevičiui adresuotą kamuolį, perduoda darbščiajam Pumpučiui, keli apgaulingi judesiai, ir prie baudos aikštelės jau artėja Lucinavičius. Ilgai dvejojęs, vartininkas iššoka pasitikti. Per vėlai, mielasis... Būbt! 3:0 (11-toje minutėje).

13-ji minutė. Pirmą kartą „Statybos“ vartininko A. Abramavičiaus akiratyje pasirodo žaidėjas su mėlynais marškinėliais. Tai autokompresorietis V. Kosinkas (red. Kosinskas ?). Žiūrovai pilnai supranta vaikino jaudinimąsi, todėl nelabai jį smerkia, kai kamuolys prašvilpia kelių metrų atstume nuo vartų stovo...

Ir vėl „Atmosferos“ žaidėjai „kopijuoja“ statybininkus aikštės viduryje, nuolat praranda kamuolį, nerezgia jokių derinių. Mūsų nuomone, jei varžovai techniškai ir taktiškai pranašesni, reikia priešpastatyti kovingumą, ryžtą, greičiau įveikti jų gynybą tolimais kamuolio perdavimais.

Kadangi autokompresoriečiai turi savo nuomonę, 26-je minutėje Kulainis, staigiai spurtavęs, iš arti įmuša ketvirtąjį įvartį...

Dabar jau ima nekantrauti žiūrovai. Jie prašo „Atmosferos“ futbolininkus: „Padidinkit spaudimą!“

29-ji ir 30-ji minutės. Du kartus Kosinkas (red. Kosinskas ?) ir V. Stankevičius išeina vienas prieš vieną, o kamuolys — Abramavičiaus rankose.

Po 4-rių minučių Lucinavičius varžovų baudos aikštelėje atėmė iš gynėjų kamuolį, žaibiškai atidavė Kulainiui... Vartininkas Šimonis tespėjo skėstelėti rankomis. 5:0.

Po to šeštuoju įvarčiu dar pagrasino Pumputis. Gerai kad tik pagrasino...

Pertrauka. Įdomu išgirsti pirmuosius įspūdžius.

Aikštės teisėjas E. DŪDA: — Jėgos labai nelygios...

„Statybos“ treneris V. ŠILINSKAS: — „Atmosferoje“ yra neblogų duomenų žaidėjų, bet jiems dar reikia daug dirbti.

„Statybos“ puolėjas E. KULAINIS: — Per daug jie piktnaudžiauja trumpais kamuolio perdavimais. Žaidžiant reikia galvoti ir kovoti. Manau, kad po pertraukos jie padarys tam tikras išvadas...

„Atmosferos“ treneris A. LISAUSKAS: — Aš patenkintas savo vyrukų žaidimu. Svarbiausia — jie pradeda pasitikėti savo jėgomis. Visą kitą — išmoksim.

Poilsio metu buvo pakeisti kai kurie žaidėjai. „Atmosiera“ vietoj Kosinsko išleido R. Guiskį; „Statyboje“ H. Purauską pakeitė V. Kazlauskas, P. MaskaliovąS. Šimonis, vartininką Abramavičių — Dičkus.

Teisus buvo Kulainis: varžovai kai ko pasimokė. Antrasis kėlinys prasideda vis drąsesniais autokompresoriečių antpuoliais. Pavojingai veržiasi Guiskis, o V. Ramonio stiprus tolimas smūgis vos nepasiekia tikslo: gelbsti skersinis. Netiksliai šauna Stankevičius. Netrukus kamuolį iš tuščių statybininkų vartu paskutinę akimirką „iškabina“ gynėjas Šimonis. Keli iš eilės kampiniai... Ir taip ištisą penkioliką minučių! Atrodo, atsakomasis įvartis ne tik subrendo, bet ir pernoko, o krito jis po V. Kazlausko smūgio vėl į „Atmosferos“ vartus ir, deja, jau šeštą kartą...

— Nejaugi taip ir neteks surikti?.. — dejavo skaitlingi „Atmosieros“ gerbėjai — darbo draugai.

Teko. 35-je minutėje Guiskis pagaliau šiaip taip „prastūmė“ į priekį K. Ramonį. Sekė puikus smūgis galva. Ką gi, kas gražu, tai gražu! Bet tai buvo viskas, ką sugebėjo autokompresoriečiai. Dar nenutilo plojimai, kai R. Jokūbaitis atsakė septintuoju įvarčiu, o paskutinėje minutėje eilinė čempionų ataka vėl baigėsi tiksliu Lucinavičiaus šūviu.

Aidi finalinis švilpukas, fiksuodamas - įtikinama „Statybos“ pergalę rezultatu 8:1
Švelniai kaip seną bičiulę ima į rankas Taurę nugalėtojų komandos kapitonas Stasys Madeikis: jos laukia atkeliaujant vyresnės sesės — „Palangos Juzė“, gražuolė „Čempioniškoji“,

Antrojo laipsnio diplomas „Atmosferai“. Trečioji vietą — „Arui“.

* * *

Redakcija dėkoja futbolininkams ir varžybų organizatoriams — miesto sporto tarybai, futbolo sekcijai
ir teisėjų kolegijai už pastangas, kad turnyras būtų tikrai įdomus, naudingas, auklėjantis.

Ir žiūrovams ačiū — už dėmesį!

Iki sekančio turnyro!

(Reportažą užrašė A. VENSKŪNAS) 3
Šaltiniai:

1. Laikraštis „Panevėžio Tiesa“ 1963 rugpjūčio 10 d., „Štai jie, respublikos ČEMPIONAI!“
2. Laikraštis „Panevėžio Tiesa“ 1963 spalio 13 d., MŪSŲ TAURĖ — „STATYBAI“
3. Laikraštis „Panevėžio Tiesa“ 1963 spalio 15 d., „KLEVAMS varį liejant...“


Susijusios nuorodos: